29 מרץ

מערך שיעור: לעזור לאחרים – כוחו של שיתוף ועזרה הדדית

מטרות השיעור:

  1. להקנות לתלמידים הבנה על חשיבות העזרה ההדדית.
  2. לעורר בתלמידים רצון לשתף ולעזור לאחרים, ממש כפי שג'וש הפרעוש נעזר באחרים בדרך.
  3. לעודד כל תלמיד למצוא דרכים בהן הוא יכול לתמוך בסובבים אותו.

מבנה השיעור:

פתיחה – 5 דקות

  • הצגת נושא השיעור: נסביר לילדים שהיום נדבר על נושא חשוב מאוד – עזרה הדדית, כמו התמיכה שג'וש קיבל לאורך הדרך בסיפור.
  • שאלת פתיחה: נשאל את הילדים, מתי בפעם האחרונה עזרתם למישהו? ואיך זה גרם לכם להרגיש?

חלק ראשון – קריאת קטעים מהספר ודוגמה – 10 דקות

  • קריאה: נקרא קטע מתוך ג'וש הפרעוש, שבו ג'וש נעזר בטרמפולינה (סמל לאנשים טובים שתומכים בו).
  • דיון קצר: נשאל את התלמידים:
    • למה לדעתכם ג'וש הצליח בזכות הטרמפולינה?
    • איך אתם מרגישים כשמישהו עוזר לכם?
    • מדוע חשוב לעזור לאחרים כשאפשר?

חלק שני – תרגיל משחקי (פעילות עזרה הדדית) – 10 דקות

  • פעילות בזוגות: נבקש מהילדים להתחלק לזוגות ולשתף אחד את השני באתגר קטן שהם חווים לאחרונה, לדוגמה, קושי במשימה לימודית, בעיה עם חבר, או רצון להשיג מטרה אישית.
  • תרגיל עצות: כל תלמיד יציע רעיונות או עצות איך חברו יכול להתמודד עם האתגר. כך הם יתחזקו גם ביכולת להקשיב וגם ביכולת לתת תמיכה ועזרה.

חלק שלישי – סיפור השראה ודיון על עזרה הדדית – 10 דקות

  • השראה מדמויות ידועות: נספר על דמות מפורסמת שהגיעה להצלחה בזכות עזרה של אדם אחר, כמו סמי במקרה של ליאור בסיפור הרקע של ג'וש הפרעוש. נציג את הדמות ונשאל את התלמידים כיצד הם מרגישים כלפי הכוח שיש לעזרה הדדית.
  • דיון קבוצתי: נשאל את התלמידים:
    • מה היה קורה לדעתכם אם אותו אדם לא היה מקבל עזרה?
    • איך אנחנו יכולים לעזור לסובבים אותנו בחיי היום-יום?

חלק רביעי – פעילות יצירתית: אני הטרמפולינה – 10 דקות

  • ציור או כתיבה: כל תלמיד יקבל דף ויתבקש לצייר או לכתוב איך הוא יכול להיות "טרמפולינה" עבור מישהו אחר (בני משפחה, חברים לכיתה, או אפילו אנשים שאינו מכיר).
  • שיתוף: מי שמעוניין יכול לשתף את הרעיונות שלו עם הכיתה.

חלק סיכום – 5 דקות

  • מסר מרכזי: נדגיש את המסר של השיעור – לפעמים כל מה שאנחנו צריכים זה מישהו שיאמין בנו או יעזור לנו בדרך, וכשאנחנו עוזרים לאחרים, אנחנו למעשה תורמים גם לעצמנו.
  • משפט לסיום: נזכיר את המשפט "כל מה שילד צריך, זה מבוגר אחד שיאמין בו" ונציע לתלמידים להיות "המבוגר הזה" עבור חברים אחרים שצריכים אותם.

חומרי עזר לשימוש חופשי:

  • דפי צביעה ודפי ציור: ניתן לחלק דפי ציור עם דמויות המסמלות עזרה או ציורים של פרעושים ודמויות תומכות.
  • מצגת או סיפורי השראה נוספים: לספר או להציג דמויות או סיפורים על עזרה הדדית וההצלחה שהיא מביאה.

בהצלחה בשיעור, ומוזמנים לעודד את הילדים להאמין ביכולתם לעזור ולהשפיע על אחרים לטובה!


נ.ב. חומרי עזר: 

19 מרץ

מערך שיעור על פחד מכישלון

מטרות השיעור:

    1. לדבר על פחד מכישלון 
    2. התמודדות עם פחד מכישלון- "כולם חווים פחד",
      "עצם הניסיון הוא הצלחה!",
      "פחד – הוא למעשה הדלת שעוצרת אותנו"

    מבנה השיעור:

    הקראה, דיון וחומרי עבודה.

    חלק ראשון


    להציג את התמונה של ג'וש ולפתוח בשאלה:
    על מה לדעתם הספר מדבר ?

    חלק שני


    לבקש 3 מתנדבים מהכיתה שיעמדו מול כולם לקרוא את הספר.
    *לשים לב שחלק מהילדים לא מרימים את הידיים.

    חלק שלישי

    הקראת הספר

    חלק רביעי - דיון

    מה הבנתם מהסיפור?
    ממה ג'וש פחד ?
    איך ג'וש הצליח בסוף?
    איך טרמפולינה עזרה לג'וש בדיוק ?

    חלק חמישי

    לדבר על העובדה שחלק מהילדים לא הרימו את הידיים.

    על שני סוגי הפחדים הנפוצים:

    1. פחד קהל
    2. פחד מזה שיצחקו עלינו

    אפשרות ראשונה למסר מרכזי שיעבור לילדים


    כאן זה מרחב בטוח שאנחנו נכבד אחד את השני ותמיד נפרגן למי שענה וניסה עצם זה שהוא ניסה.
    חשוב לזכור שעצם הניסיון הוא הצלחה!
    המסר הוא כולם מפחדים לדבר מול קהל, אבל אל תתנו לפחד להשתלט, נסו לדבר ולעשות טעויות,
    עצם הניסיון = הצלחה.

    מסרים נוספים - תובנות נוספות

      • אפשר להצליח בניגוד למה שאנשים אחרים חושבים או מאמינים:
        • דוגמאות לאנשים שעשו את הבלתי אפשרי (אדיסון, פורד, האחים רייט...) אם יש זמן לספר על הכישלונות הרבים עד שהם הצליחו.

      שני דברים שקשורים להצלחה:
      • פחד – הוא למעשה המחסום/הדלת שמונעת מאיתנו להיכנס/עוצרת אותנו
      • דמיון ויצירתיות – הם המפתח לדלת ולהצלחה

      אם נדע מה אנחנו רוצים ופשוט נעצום עיניים, נחלום, ונזנק באומץ – ממש כמו ג'וש, נוכל לעשות כל דבר. כי הכל בראש.



      חומרי עזר לשימוש חופשי: